REGULAMIN
GRUP WYCHOWAWCZYCH
SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO – WYCHOWAWCZEGO
IM. DZIECI EUROPY W BYTOWIE
Podstawa prawna:
- Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991r. (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),
- Statut Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Dzieci Europy w Bytowie,
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. z 2011r. Nr 109, poz. 631).
- I. Główne cele i zadania grup wychowawczych
- Celem grup wychowawczych jest umożliwienie uczniom realizacji kształcenia i wspomaganie opiekuńczo - wychowawczej roli szkoły i rodziny oraz stwarzanie optymalnych warunków do rozwoju zamiłowań, zainteresowań i uzdolnień.
- Grupy wychowawcze zapewniają wychowankom stałą opiekę i realizację procesów wychowawczych w czasie odbywania przez nich nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
- Podstawowym zadaniem realizowanym przez zespół wychowawców w poszczególnych grupach jest dążenie do pełnego usamodzielnienia wychowanków i przygotowanie ich do dorosłego życia z uwzględnieniem godności osobistej, autonomii, poczucia własnej wartości i twórczej aktywności.
- Do zadań grup wychowawczych należy w szczególności:
1) zapewnienie wychowankom zakwaterowania oraz pełnego wyżywienia wg stawki ustalonej przez Dyrektora Ośrodka,
2) zapewnienie właściwych warunków sanitarno - higienicznych,
3) zapewnienie właściwych warunków do nauki, rozwijania zainteresowań i uzdolnień,
4) stwarzanie warunków do uczestnictwa w kulturze oraz organizowania własnych imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych,
5) upowszechnianie różnych form aktywności fizycznej i dbałości o własny stan zdrowia,
6) wdrażanie do samodzielnego wykonywania różnych prac porządkowo - gospodarczych,
7) rozwijanie samorządności wychowanków, ich samodzielności i zaradności życiowej.
II. Organizacja grup wychowawczych
- Ośrodek (Internat) jest placówką opiekuńczo – wychowawczą, działającą w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Dzieci Europy w Bytowie, przeznaczoną głównie dla uczniów szkoły mieszkających poza Bytowem.
- Wychowankowie podzieleni są na grupy wychowawcze.
- Grupy Wychowawcze są placówką dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz upośledzeniami sprzężonymi.
- Grupy Wychowawcze prowadzą działalność przez cały rok szkolny jako placówka, w której są przewidziane ferie szkolne.
- Za zgodą organu prowadzącego, Ośrodek może również prowadzić działalność w okresie zimowej i wiosennej przerwy świątecznej oraz w okresie ferii szkolnych.
- Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny Ośrodka opracowany przez Dyrektora Ośrodka do 30 kwietnia każdego roku na podstawie planu nauczania i planu finansowego Ośrodka.
- Za realizację zadań dydaktyczno – wychowawczych, opiekuńczych i animację życia wychowanków w Grupie Wychowawczej odpowiada zespół wychowawców grup wychowawczych, Wicedyrektor do spraw wychowawczych oraz Dyrektor Ośrodka.
- Podstawową formą pracy w Grupach Wychowawczych są zajęcia dydaktyczno – wychowawcze i opiekuńcze.
- Organizację pracy Grupy Wychowawczej określa Ramowy rozkład dnia. Uwzględnia on wymagania zdrowotne, higieniczne i jest dostosowany do założeń programowych, zadań szkolnych oraz oczekiwań rodziców.
10. Pracę z wychowankami, wychowawcy Grup Wychowawczych planują cyklicznie, opracowując semestralne plany pracy i tygodniowe założenia wychowawcze.
11. Sposób dokumentowania zajęć prowadzonych w Grupie Wychowawczej określają odrębne przepisy.
12. Grupy wychowawcze zapewniają opiekę całodobową.
13. Liczba wychowanków w Grupach Wychowawczych odpowiada liczbie uczniów w oddziale i powinna wynosić do 16 wychowanków.
14. Wychowankowie mogą być reprezentowani przez Samorząd Wychowanków i czynnie uczestniczyć w życiu Grup Wychowawczych. Szczegółowe zasady funkcjonowania Samorządu Wychowanków określa odrębny regulamin.
III. Zakwaterowanie
- Rodzic ubiegający się o przyjęcie dziecka do Grupy Wychowawczej dostarcza do sekretariatu Ośrodka odpis aktu urodzenia oraz wypełnia druk podania (dostępny w sekretariacie).
- Podanie o przyjęcie do Grupy Wychowawczej składa się na cały okres edukacji w Ośrodku.
- Decyzję o przyjęciu kandydata do Grupy Wychowawczej, w oparciu o informacje uzyskane w procesie rekrutacyjnym, podejmuje Zespół w składzie:
a) Wicedyrektor do spraw wychowawczych,
b) Pedagog,
c) Wychowawca Grupy Wychowawczej.
- Decyzję w sprawie umieszczenia wychowanka w poszczególnych grupach podejmuje zespół wychowawczy i Wicedyrektor do spraw wychowawczych.
- Przyjęcie nowego wychowanka w pierwszym dniu pobytu, bezpośrednio w przydzielonej grupie, dokonuje wychowawca. Przeprowadza:
1) powitanie ucznia, rodzica,
2) zapoznanie z pomieszczeniami w grupie, placówce,
3) krótką rozmowę z rodzicami na temat zdrowia, zwyczajów dziecka, zleconych przez lekarza lekach,
4) ustalenia:
a) sposobu odbioru i dowozu młodszych, mniej sprawnych wychowanków (godziny),
b) godziny wyjazdu i powrotu starszych uczniów,
c) pisemne zgłaszanie nieobecności,
d) pisemnej zgody zwalniania dziecka do miasta w godzinach ustalonych w Regulaminie,
e) dotyczące decyzji rodzica w sprawie udziału dziecka w dodatkowych imprezach, zajęciach proponowanych przez Grupy Wychowawcze
5) zapoznanie z Statutem Ośrodka, regulaminami.
- Rodzice, opiekunowie zobowiązani są do pełnego wyposażenia podopiecznego na czterodniowy pobyt w grupie wychowawczej i zajęcia w szkole.
- Posiadanie własnego komputera w pokoju możliwe jest jedynie po uzyskaniu pisemnej zgody Dyrektora Ośrodka.
- Za wszelkie cenne rzeczy osobiste przywiezione z domu (w tym telefony) pełną odpowiedzialność ponosi wychowanek.
IV. Wyżywienie i opłaty
- Wyżywienie w stołówce jest płatne.
- W przypadku szczególnej, trudnej sytuacji materialnej rodziny, wychowanka i przypadkach losowych Dyrektor Ośrodka na podstawie Uchwały Rady Powiatu może zwolnić rodziców wychowanka z całości lub części opłaty za posiłki w stołówce.
- Rodzice lub opiekunowie mogą dokonać wpłat za posiłki w kasie w księgowości Ośrodka lub na konto Ośrodka, podane w Decyzji o odpłatności za wyżywienie.
- Terminem dokonywania wpłat jest 10 dzień miesiąca poprzedzającego okres korzystania z wyżywienia.
- Opłaty za posiłki rozlicza księgowa na podstawie „Wykazów (...)” otrzymanych od wychowawców grup.
- Za prawidłowe dokumentowanie korzystania wychowanka z posiłków w stołówce odpowiadają wychowawcy poszczególnych grup. Dokumentami są wykazy korzystania ze stołówki (pokój wychowawców) oraz wykazy obecności.
- Na wychowawcach spoczywa obowiązek zgłaszania Intendentowi nieobecności wychowanka na posiłkach, w sytuacji, kiedy zachorował i wyjechał do domu w innym terminie niż planowy dzień wyjazdu (piątek).
V. Organizacja zadań
- W czasie zajęć szkolnych wychowankowie mają obowiązek przebywania na terenie szkoły.
- Mieszkańcy Grup Wychowawczych mają prawo posiadać odpowiednie warunki do nauki i rozwoju intelektualnego. W związku z tym mają zagwarantowany czas i miejsce na naukę własną (pokój lub inne wyznaczone miejsce).
- W czasie nauki własnej wychowankowie mają obowiązek przebywania w grupie. Opuszczanie budynku w tym czasie dozwolone jest jedynie z ważnych przyczyn i możliwe po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody Rodzica lub wychowawcy.
- Wychowankowie mogą pogłębiać swoją wiedzę przez uczestnictwo w zajęciach dodatkowych z różnych przedmiotów i w różnej formie lecz zawsze w porozumieniu z wychowawcą.
- Wychowankowie w czasie wolnym od nauki własnej mogą korzystać z magnetofonu, radia, telewizji, sali zabaw, kuchenki, boiska szkolnego, siłowni, internetu w pokoju nauczycielskim, w grupie zorganizowanej lub indywidualnie zgodnie z ustalonymi regulaminami, procedurami. Ponadto w porozumieniu z wychowawcą.
- Wizyty rodziców i rodzeństwa możliwe są we wszystkie dni tygodnia (do godz. 22.00). Natomiast podejmowanie innych gości możliwe jest wyłącznie w czasie wolnym od zajęć obowiązkowych w miejscu wskazanym przez wychowawcę do godz. 20.00.
- Wychowankowie odwiedzający koleżanki, kolegów w innych grupach muszą zwolnić się u swojego wychowawcy i ustalić czas wizyty, a w grupie podejmującej „gościa”, po wejściu należy zgłosić swoją obecność i przebywać w miejscu wskazanym przez wychowawcę.
- Po godzinie 22.00 na terenie grup wychowawczych mają prawo przebywać jedynie upoważnione do tego osoby.
VI. Bezpieczeństwo, porządek i higiena
- Mieszkańcy grup wychowawczych mają prawo do odpowiednich warunków mieszkalnych i socjalnych.
- O sposobie rozmieszczenia wychowanków w pokojach decydują wychowawcy odpowiadający za pracę danej grupy.
- Mieszkańcy dbają o swoje pokoje i łazienki – sprzątają je samodzielnie w miarę fizycznych możliwości, ściśle według ustalonych dyżurów wspólnie z wychowawcą.
- Aby zachować porządek wychowankowie zobowiązani są do przestrzegania planu dnia, poleceń opiekuna grupy i pozostałych pracowników do kulturalnego zachowania się przy stole oraz uprzejmego sposobu bycia w każdym miejscu.
- Wychowankowie zobowiązani są do szanowania cudzej własności (m.in. pokoi, miejsc rekreacji, wyposażenia i sprzętu z którego korzystają).
- Wychowankowie zobowiązani są do przestrzegania punktualności – dotyczy to zwłaszcza zajęć szkolnych, praktyk zawodowych, powrotów z domu, z zajęć dodatkowych, posiłków.
- W mieszkaniach wychowanków obowiązuje obuwie zmienne (kapcie).
- W pokojach mieszkalnych zabronione jest używanie grzejników elektrycznych, grzałek, żelazek, czajników elektrycznych.
- Przygotowując gorące napoje wychowankowie korzystają w świetlicy z odpowiednich urządzeń z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa i ostrożności a z żelazka, pralki i suszarki korzystają w miejscach do tego wyznaczonych, w obecności wychowawcy.
10. Za mienie celowo zniszczone przez wychowanka odpowiadają materialnie jego rodzice, opiekunowie. Każdy przypadek zniszczenia lub uszkodzenia należy bezzwłocznie zgłosić wychowawcy i Dyrektorowi Ośrodka. Termin i sposób naprawienia szkody określa Dyrektor Ośrodka.
11. Grupy wychowawcze sprawują opiekę od niedzieli od godziny 15.00 do godziny 17.00 w piątek.
12. W porze nocnej pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00 organizuje się opiekę w liczbie 2 osób, w tym 1 nauczyciel i 1 opiekunka nocna. .
13. Od godziny 22.00 do godz. 6.00 obowiązuje cisza nocna, podczas której wychowankowie są zobowiązani do przebywania w swoich pokojach i zachowania ciszy.
14. Wychowankowie mają również zapewnioną opiekę wychowawców w drodze do szkoły i podczas powrotu po zajęciach szkolnych do grup wychowawczych.
15. Jeden dzień w tygodniu jest dniem generalnych porządków w pomieszczeniach grup wychowawczych i wokół budynku Ośrodka.
16. Do samodzielnych dojazdów do grupy wychowawczej i domu w dni wolne od nauki szkolnej upoważnia wychowanka pisemna zgoda rodzica.
17. Wyjście z grupy, poza Ośrodek bez zgody wychowawcy i rodzica jest traktowane jak ucieczka z grupy wychowawczej. Czyn ten podlega regulaminowej ocenie.
18. Uczniowie Ośrodka niebędący mieszkańcami grup wychowawczych, mogą w wyjątkowych sytuacjach skorzystać z noclegu po uzyskaniu zgody Dyrektora Ośrodka.
19. Wychowanek i wychowawca ma prawo korzystać z telefonu komórkowego. Na czas ciszy nocnej telefony uczniów są przechowywane w świetlicy grupy ( od 21.30 do 6.30).
20. W razie samowolnego opuszczenia Ośrodka lub niezgłoszenia się wychowanka w wyznaczonym terminie po nieusprawiedliwionej nieobecności Dyrektor Ośrodka lub Wicedyrektor do spraw wychowawczych:
1) przeprowadza postępowanie wyjaśniające,
2) powiadamia o tym fakcie w ciągu 24 godzin rodziców (opiekuna prawnego) wychowanka, policję oraz stosownie do okoliczności, sąd nadzorujący wykonanie orzeczenia.
VII. Opieka medyczna
- Mieszkańcy grup wychowawczych mają zapewnioną w sposób szczególny:
1) opiekę pielęgniarską, której mogą korzystać w każdej sytuacji pogorszenia stanu zdrowia, pobierania leków itp. w godzinach pracy pielęgniarki w gabinecie profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.
2) opiekę psychologiczną, która organizowana jest zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Doraźnie w sytuacjach nagłych organizowana jest potrzebującym wychowankom pomoc stomatologiczna w gabinetach finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Działania takie podejmują wychowawcy, nauczyciele lub pielęgniarka.
- Podawanie leków uczniom z chorobą przewlekłą prowadzone jest zgodnie z opracowaną procedurą.
VIII. Prawa i obowiązki wychowanka
1. Wychowankowie grup mają wszystkie prawa Konwencji Praw Dziecka ujęte w:
1) Statucie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Dzieci Europy w Bytowie,
2) w regulaminach i zarządzeniach wewnętrznych Dyrektora Ośrodka
- Wychowanek ma prawo do:
1) zakwaterowania i pełnego, odpłatnego wyżywienia,
2) korzystania z pomieszczeń, urządzeń i pomocy dydaktycznych placówki służących do nauki własnej, rozwijania i pogłębiania zainteresowań i uzdolnień,
3) wypoczynku i uczestniczenia we wszystkich zajęciach organizowanych w grupach oraz w porozumieniu z wychowawcą, w innych zajęciach kulturalnych, sportowych, turystycznych i technicznych w środowisku
4) korzystania z pomocy wychowawców w rozwiązywaniu problemów osobistych oraz we wszystkich sprawach dotyczących nauki i zamieszkania
5) przyjmowania osób odwiedzających na terenie placówki - za wiedzą wychowawcy i Dyrektora przy przestrzeganiu ustalonych przepisów porządkowych
- Obowiązkiem wychowanka jest:
1) wykorzystywać efektywnie czas przeznaczony na naukę, własny rozwój oraz wypoczynek,
2) bezwzględnie przestrzegać zakazu picia alkoholu, przebywania w stanie nietrzeźwym na terenie Ośrodka, palenia papierosów oraz używania innych używek,
3) przestrzegać postanowień przepisów porządkowych i stosować się do ramowego porządku dnia i regulaminu Ośrodka,
4) utrzymywać porządek, czystość, estetykę pokojów mieszkalnych, pomieszczeń internackich i otoczenia zewnętrznego,
5) dbać o sprzęt i urządzenia grupowe, a za zawinione zniszczenia ponosić odpowiedzialność materialną,
6) uczestniczyć w doraźnych pracach na rzecz placówki i środowiska,
7) pełnić rzetelnie dyżury porządkowe,
8) dokonywać drobnych napraw sprzętu i poprawiać wystrój pokojów mieszkalnych,
9) podporządkować się poleceniom wychowawców, Dyrektora,
10)każdorazowo zgłaszać wychowawcy wyjścia oraz wyjazdy i powroty w ciągu całego tygodnia,
11)odnosić się z szacunkiem do pracowników i współmieszkańców, a w szczególności otaczać opieką najmłodszych kolegów,
12)przestrzegać zasad kulturalnego zachowania się w każdym miejscu,
13)oszczędnie i prawidłowo użytkować energię elektryczną oraz wodę,
14)w razie choroby lub wypadku niezwłocznie zgłosić ten fakt wychowawcy dyżurnemu.
IX. Zasady bezpiecznego pobytu na terenie ośrodka
- Zabrania się:
1) posiadania jakichkolwiek leków w pokojach,
2) wychylania się przez okno i siedzenia na parapecie,
3) posiadania, spożywania, wnoszenia napojów alkoholowych, narkotyków i in. środków odurzających oraz przebywanie w stanie wskazującym na ich spożycie,
4) palenia papierosów,
5) stosowania jakiejkolwiek formy przemocy fizycznej lub psychicznej,
6) przywłaszczania cudzego mienia,
7) manipulacji przy przewodach elektrycznych i wodociągowych,
8) samowolnego przenoszenia sprzętów z pokoju do pokoju,
9) samowolnego wynoszenia naczyń kuchennych ze stołówki,
10)samowolnego mocowania dekoracji na ścianach, drzwiach itp.
11)umyślnego niszczenia mienia Ośrodka,
12)wchodzenia do grupy w czasie kiedy są zajęcia szkolne,
13)opuszczania terenu grup wychowawczych bez wiedzy i zgody wychowawcy,
14)przyjmowania gości bez wiedzy i zgody wychowawcy oraz przyjmowania wizyt osób nietrzeźwych,
15)używania wulgarnego słownictwa,
16)przetrzymywanie zwierząt na terenie Ośrodka.
- Przed wyjściem z pomieszczeń grupy należy sprawdzić:
1) czy wszystkie urządzenia elektryczne, wodociągowe, cieplne zostały wyłączone,
2) czy zamknięte są okna.
X. Nagrody i kary
- Wychowankom szczególnie wyróżniającym się mogą być przyznane następujące formy nagród:
1) pochwała wychowawcy grupy,
2) wyróżnienie przez Dyrektora wobec młodzieży,
3) pochwała Wicedyrektora do spraw wychowawczych wobec młodzieży,
4) wyróżnienie w formie pisemnej w postaci dyplomu lub listu pochwalnego,
5) nagroda rzeczowa (dyplom, pokrycie kosztów wycieczki, biletów do kina itp.),
6) list pochwalny dla rodziców.
- Zaniedbania i wykroczenia o nikłym wymiarze rozwiązuje wychowawca grupy.
- Wychowankowie, którzy nie przestrzegają przepisów zawartych w Statucie oraz w Regulaminie Grup Wychowawczych i nagminnie łamią zasady współżycia społecznego mogą być ukarani poprzez:
1) upomnienie wychowawcy grupy,
2) wykonanie dodatkowej pracy na rzecz Ośrodka,
3) zakaz udziału w imprezach rozrywkowych organizowanych przez Ośrodek,
4) naganę wychowawcy grupy z powiadomieniem Rodziców,
5) upomnienie lub naganę udzieloną przez Dyrektora Ośrodka, Wicedyrektora do spraw wychowawczych przed społecznością wychowanków lub Ośrodka,
6) przeniesienie do innej grupy,
7) naganę Dyrektora Ośrodka z wpisem do akt,
8) skreślenie z listy wychowanków.
- Tryb odwołania od kary:
1) wychowanek lub jego opiekunowie mają prawo odwołać się od wyznaczonej kary,
2) w przypadku kary wyznaczonej przez wychowawcę przysługuje odwołanie do Wicedyrektora ds. wychowawczych,
3) w przypadku kary wyznaczonej przez Wicedyrektora ds. wychowawczych przysługuje odwołanie do Dyrektora Ośrodka,
4) odwołanie powinno mieć formę pisemną i winno być skierowane do Dyrektora Ośrodka w terminie 14 dni od dnia poinformowania ucznia o karze,
5) rozpatrzenie odwołania następuje w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia,
6) ostateczną decyzję podejmuje Dyrektor Ośrodka po konsultacji z wychowawcą grupy, pedagogiem szkolnym, zespołem wychowawczym placówki,
7) wniesienie odwołania zawiesza wykonanie kary do czasu wydania ostatecznej decyzji.
- Skreślenie wychowanka z listy następuje w przypadku:
1) osiągnięcia przez wychowanka wieku określonego w statucie Ośrodka z zastrzeżeniem, że jeżeli osiągnięcie tego wieku nastąpiło przed zakończeniem roku szkolnego, pobyt w Ośrodku przedłuża się do końca roku szkolnego, a ponadto w przypadku wychowanka nie objętego opieką całkowitą,
2) poważnego naruszenia dyscypliny,
3) braku współpracy wychowanka w realizacji założonych celów,
4) rezygnacji wychowanka lub rodziców (opiekuna prawnego) z dalszego pobytu wychowanka w Ośrodku.
- Procedura skreślenia wychowanka z listy wychowanków Ośrodka:
1) wychowanek może być skreślony z listy wychowanków Ośrodka za rażące naruszenie norm współżycia w Ośrodku, po wyczerpaniu wszelkich regulaminowych kar,
2) o możliwości usunięcia wychowanka z Ośrodka zostają powiadomieni rodzice lub opiekunowie dziecka,
3) zespół wychowawców Ośrodka rozpatruje sprawę usunięcia wychowanka; na posiedzeniu możliwa jest obecność rodziców lub opiekunów dziecka, psychologa, pedagoga, wychowawcy klasy, Dyrektora Ośrodka,
4) po głosowaniu, zespół wychowawców Ośrodka występuje z wnioskiem do Dyrektora Ośrodka o podjęcie decyzji o skreśleniu wychowanka.
XI. Postanowienia końcowe
- Nowelizacja Regulaminu odbywa się w trybie i na zasadach właściwych dla jego uchwalenia.
- Nowelizacja Regulaminu może polegać na uchyleniu, zmianie lub uzupełnieniu dotychczasowych zapisów.
- Jeżeli liczba zmian w Regulaminie jest znaczna, Dyrektor Ośrodka opracowuje i przekłada Radzie Pedagogicznej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie tekst jednolity.
- Regulamin Grup Wychowawczych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Dzieci Europy w Bytowie wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały.
|